Crochiuri arheologice…

Da! Preocupați de conținuturile specifice cercetării arheologice uităm de lumea din jur. De mediu, de oameni, clipe, lucruri simple… În acest context a apărut Bogdan Novac, masterand al Facultății de Istorie, specializarea Arheologie preistorică, care s-a împăcat cu timpul arheologului. Astfel, între rigoare documentării stratigrafiei cu reprezentarea realității la scară redusă și munca brută specifică, ne-a propus priviri fugare, acoperite de un cald văl cromatic. Liniile extrem de exacte ale unui context arhitectural de început de secol 19 capătă o altă realitate, care atenuează rigoare și ușurează lectura spațiului cercetat. Autorul nu caută proporții perfecte. Bogdan ne propune sensuri proprii prin care ne invită la citirea unui palimpsest urban. Unii dintre noi am devenit semne vizibile în acest joc al inițierii în activitatea arheologului. Înțelegem secvențe din lumescul unei cercetări arheologice care presupune comunicare, șederea în gânduri, atitudini colocviale, lucrul cu uneltele. Prin suitele de crochiuri propuse, dedicate structurilor supuse refacerilor și celor care participă nemijlocit la activitățile specifice, ni se propune o cheie de interpretare, care se adresează unui public larg. Este un drum pe care autorul lucrărilor propuse l-a început cu bine, își caută pe mai departe un drum, fapt dovedit și de utilizarea mijloacelor media pentru realizarea graficii potrivită vremurilor și care ne propune un alt limbaj neutru observațional.

Novac Bogdan-Ştefan s-a născut 1998 și a urmat clasele primare şi gimnaziale în oraşul natal Comăneşti, județul Bacău. Inițierea în pictură a început la Clubul Copiilor din Comăneşti și a continuat să îşi formeze abilitățile artistice la Colegiul Național de Arte ,,George Apostu" din Bacău, pe care l-a absolvit în 2017. După absolvirea studiilor de licență la Facultatea de Istorie din cadrul Universității ,,Alexandru Ioan" Cuza din Iaşi, în anul 2020 a optat pentru studiile de masterat la aceiași facultate, specializarea ,,Arheologie, civilizație şi artă antică". Bogdan a participat la diverse concursuri, și tabere de creație în timpul liceului. La facultate a păstrat legăturile cu domeniul artistic, încercând să îmbine arheologia cu grafica. O parte dintre lucrările sale au fost expuse în cadrul Sesiunii Naționale de Rapoarte, la Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei din Cluj şi cu ocazia Zilelor Universității ,,Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi, 2018.

Conf. dr. Neculai Bolohan, Director al Muzeului Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași

Evenimentul are loc miercuri, 3 martie 2021, ora 14:00, la mansarda Muzeului Universității.

Afişul evenimentului